Utility Container

Mount Mansfield Unified Union School District

Utility Nav SVG Icons

 

 

 

Search Trigger (container)

Branding

Mobile Menu Trigger (container)

Menu

MMUHS Staff Directory

Kathryn Abbott

Kathryn Abbott

Teacher - Science
Brett Acebo

Brett Acebo

Special Educator
Christian Adams

Christian Adams

School Counselor
Jennifer Adkisson

Jennifer Adkisson

Teacher - English
Sandra-Lee Alexander

Sandra-Lee Alexander

Teacher - Science
David Alofsin

David Alofsin

Teacher - Business
Miguel Altamirano

Miguel Altamirano

Educational Support - IA
Donald Angwin

Donald Angwin

Teacher - Social Studies
Bryan Aubin

Bryan Aubin

Teacher - Social Studies
Joseph Baird

Joseph Baird

Special Educator
Joseph Barch

Joseph Barch

Teacher - Drivers Education
John Barile

John Barile

Educational Support - SA
Kristen Barker

Kristen Barker

School Counselor
Patricia Bates

Patricia Bates

Educational Support - GA - SH Monitor
Mary Bauer

Mary Bauer

Teacher - Music
Ashley Besaw

Ashley Besaw

Special Educator
Sandra Bigelow

Sandra Bigelow

Educational Support - IAI
Joan Bister

Joan Bister

Custodian

Eric Boiney

Maintenance/Custodial
Kimberly Bouffard

Kimberly Bouffard

Educational Support - IAI
Charles Brandt

Charles Brandt

Teacher - English
Maris Brayfield-Kittell

Maris Brayfield-Kittell

Teacher - Alternative Education
Faith Carpenter

Faith Carpenter

Librarian
Jessie Cassidy

Jessie Cassidy

Educational Support - IA
Wendy Chaffee

Wendy Chaffee

Speech and Language Pathologist
Ashley Chamberlin

Ashley Chamberlin

Special Educator
Jenni Chamberlin

Jenni Chamberlin

Food Services

Zachary Chamberlin

Specialized Assistant
Brian Chandler

Brian Chandler

Teacher - Drivers Education | PE
Toni Chandler

Toni Chandler

School Counselor
Heidi Conger

Heidi Conger

Office Manager
David Couture

David Couture

Special Educator
David Curry

David Curry

Teacher - Science
Patrick Dally

Patrick Dally

Food Services - Head Cook
Aili Dalton

Aili Dalton

Teacher - English
Jeffrey Davis

Jeffrey Davis

Teacher - Math
Frances Donato

Frances Donato

Teacher - English
Simon Dutcher

Simon Dutcher

Teacher - World Language
William Eschholz

William Eschholz

Teacher - Science
Josh Fairfax

Josh Fairfax

Teacher - Learning Lab Director
Stephen Feiss

Stephen Feiss

Teacher - Math
Krystina Fernandez

Krystina Fernandez

Assistant Principal
Devena Fifield

Devena Fifield

Musical Accompanist
Kaitlin Finn

Kaitlin Finn

Teacher - Science
Teresa Flemming

Teresa Flemming

Educational Support - IA
William Freed

William Freed

Teacher - English

Wendy Gagliardi

Teacher - Science

Bill Gay

Specialized Assistant - Welcome Desk
Katherine Goodwin

Katherine Goodwin

Teacher - Science
Mary Grossman

Mary Grossman

Special Educator
Wendy Guay

Wendy Guay

Educational Support - IA
Eric Hall

Eric Hall

Technology Integration Specialist
Caryn Halvorsen

Caryn Halvorsen

Administrative Assistant
Brian Hamm

Brian Hamm

Teacher - Math
Chris Hart

Chris Hart

Technology Support Specialist
Frank Hassler

Frank Hassler

Educational Support - GA - SH Monitor
Jennifer Heiny

Jennifer Heiny

Teacher - English - Lead Teacher
Rebecca Hemingway

Rebecca Hemingway

Social Worker

Daniel Hermansson

Technology Support Specialist
Dustin Hess

Dustin Hess

Teacher - Math
Gretchen Hogan

Gretchen Hogan

Teacher - World Language
Ann Houston

Ann Houston

Educational Support - IA
Anita Howard

Anita Howard

Educational Support - IA
Paul Jankowski

Paul Jankowski

Custodial
Kelly Johnston

Kelly Johnston

Educational Support - SA - Library

Mark Juskiewicz

Buildings & Grounds Maintenance Tech
Mark Keffer

Mark Keffer

Teacher - Science
Anton Kelsey

Anton Kelsey

Teacher - Science
Heather Kenyon-Haff

Heather Kenyon-Haff

Educational Support - IA
Jean Kleptz

Jean Kleptz

Educational Support - IA
Joshua Knox

Joshua Knox

Teacher - World Language
Eric Krull

Eric Krull

Teacher - English
Ronni Laberge

Ronni Laberge

Educational Support - IA
Laurie Lafountain

Laurie Lafountain

Educational Support - IAI
Bailee Layn-Gordon

Bailee Layn-Gordon

Occupational Therapist
Tanya Lee

Tanya Lee

Educational Support - GA
Blythe Leonard

Blythe Leonard

Special Services Assistant Director

Mia Leonard

Food Service
Jeffrey Little

Jeffrey Little

Maintenance
Grace Loggins

Grace Loggins

Educational Support - IA
Sara Mabley

Sara Mabley

SAP Counselor
Jane Maheux

Jane Maheux

In-House Suspension Supervisor
Mary Marcotte

Mary Marcotte

Educational Support - IA
David Marlow

David Marlow

Activities Director
Marilyn Marshall

Marilyn Marshall

Teacher - Math
Irene May

Irene May

Educational Support - IA
Michele McAnulty

Michele McAnulty

Educational Support - GA
Andrew McClellan

Andrew McClellan

Teacher - Social Studies
Harper Meli

Harper Meli

Specialized Assistant - Tech Lab
Laura Michaelides

Laura Michaelides

Teacher - Math

Doug Miller

Maintenance
Maria Mitchell

Maria Mitchell

MMU Data Manager
Stephen Moore

Stephen Moore

Teacher - English
Galloway Morris

Galloway Morris

Educational Support - IA

Jan Mueller

Teacher - Long term sub
Kathleen Mulligan

Kathleen Mulligan

Teacher - Health/Physical Education

Beth Norcross

Guidance Admin Asst
Colin O'Brien

Colin O'Brien

Educational Support - SA - Alt Edu Prog
Colleen O'Brien

Colleen O'Brien

Teacher - Social Studies
Jesse Osborne

Jesse Osborne

Custodial

Eric Ouellette

Teacher - French
Suzanne Owen

Suzanne Owen

Food Services
Candy Padula

Candy Padula

Theater Department Director
Gregory Pajala

Gregory Pajala

Teacher - Art
Katie Parker

Katie Parker

Teacher - Math
Heather Paul

Heather Paul

Special Educator
Nora Pemberton

Nora Pemberton

Administrative Assistant
Christine Petterson

Christine Petterson

Occupational Therapist
Brenda Phillips

Brenda Phillips

Educational Support - IA
Caleb Pillsbury

Caleb Pillsbury

Teacher - Music
Adam Popkin

Adam Popkin

Teacher - Social Studies
Michelle Prim

Michelle Prim

Administrative Assistant/Bookkeeper

Jenifer Purvee

Study Hall Monitor

Matt Quagliozzi

Alternative Ed. Special Educator
George Racine

George Racine

Maintenance
Martin Richards

Martin Richards

Teacher - Social Studies
Mariah Rippie

Mariah Rippie

Educational Support - GA

Megan Rose

SLP Assistant
Spencer Rosner

Spencer Rosner

Teacher - English
Jesse Rufenacht

Jesse Rufenacht

Teacher - World Language
Samantha Rufenacht

Samantha Rufenacht

School Counselor
Penny Russin

Penny Russin

Maintenance
James Saathoff

James Saathoff

Maintenance
Alfred Sartwell

Alfred Sartwell

Educational Support - IA/Van Driver

Aisha Shaikh

General Assistant - Study Hall
Susannah Slabinski

Susannah Slabinski

Teacher - Art
Stephanie Sleeper

Stephanie Sleeper

Teacher - Social Studies
Julie Sloan

Julie Sloan

Teacher - Health/Physical Education
Steff Stecklare

Steff Stecklare

Educational Support - SA
Jennifer Suiter

Jennifer Suiter

Teacher - English
Rebecca Sullivan

Rebecca Sullivan

School Counselor
Margaret Swanke

Margaret Swanke

Educational Support - GA
Bonnie Szarkowski

Bonnie Szarkowski

Educational Support - GA
Rebecca Tanielian

Rebecca Tanielian

Food Services
Kristen Taylor

Kristen Taylor

School Nurse
Pamela Telensky

Pamela Telensky

Educational Support - IA
Michael Turner

Michael Turner

Teacher - Science
Kylie VanEtten

Kylie VanEtten

Teacher - Math
Emma Varnham

Emma Varnham

Special Educator

Jordan Vickers

Teacher - PE/Heath
Michelle Villeneuve

Michelle Villeneuve

Physical Therapist
Tracey Wandeloski

Tracey Wandeloski

Educational Support - IAI
Janette Weisman

Janette Weisman

Special Educator - Autism Consultant
Michael Weston

Michael Weston

Principal
Talia White

Talia White

Teacher - 504 Coordinator

Jen Williams

Food Service
Gary Wills

Gary Wills

Special Educator
Jennifer Wissell

Jennifer Wissell

Teacher - World Language
William Wright

William Wright

Teacher - Math/Computer Science

Christina Young

Special Educator